דלג לתוכןlang_code= helocale= he_ILtextdomain= diklatext= מאמרים
דיקלה - מורה להוראה מתקנת

גרפולוגיה

graphology

ייעוץ להורים להפרעות קשב וריכוז באמצעות גרפולוגיה

כתב היד כראי הנפש משקף את אישיותנו המודעת והבלתי מודעת לרבדיה השונים: השכליים, הרגשיים, הנפשיים והפיזיים, ובוחן, בין היתר, את התקשורת עם הקרובים לנו : משפחה, חברים ועוד.  כל אחד מאתנו "משליך" את אישיותו על גבי הנייר, באמצעות כלי הכתיבה: את אופן התנהגותו, חשיבתו, רגשותיו, יחסו לעצמו ולסביבתו. ובעצם, דף הנייר  משקף את הסביבה בה האדם פועל.

 לכן, באמצעות תורת כתב היד (גרפו-כתיבה, לוגיה-תורה), ניתן לבחון את אישיות הכותב עד לגילוי של משקעים, חסימות וקונפליקטים פנימיים המוסתרים ברבדים הלא מודעים של אישיותו. כך שאם האדם חסום בתחום זה או אחר בחייו , הלימודי, האישי או החברתי, ניתן באמצעות כתב היד לבחון לעומק מהן החסימות והמשקעים בנפשו של הכותב המונעים ממנו מלהגשים עצמו בשלמות.

כאשר הורים מגיעים אליי לאבחון כתב הילד של ילדם הם מביאים את המחברות שלו וכן מבחנים שונים ממקצועות השפה ואני בודקת את כל הסימנים הגרפיים : גודל כתב, שוליים, רוחב אות, לחץ הכתיבה, הקו, מהירות הכתב, המרחקים בין האותיות, המילים, השורות, תנועת הכתב- עצורה, זורמת וכו'. וכך אני מרכיבה את כל אישיותו של הכותב.

למשל: כאשר יש אי סדר בכתב, זה מעיד על: כותב מרדן, עושה "דווקא", מתעמת, מתנהג ההפך מהנורמות  המקובלות, כותב לא מאורגן . וכן, במידה והכתב איטי-קיימים מעצורים רגשיים , קשיי  הסתגלות, חרדות ופחדים. כלומר, כאשר הארגון הכללי אינו טוב, לעיתים מלווה בפלישות וחוסר שוויון כללי בכל המרווחים, זה יכול להיות דבר שמצביע על אגו חלש.

דוגמה לייעוץ הורים בעזרת פענוח ציורים וגרפולוגיה

הגיעו אליי הורים שטענו שילדם, בן ה-12, נכשל במבחנים במשך זמן רב ולא עוזרים לו כל המורים הפרטיים שיש לו במקצועות השונים וגם ההקלות שהוא קיבל בעקבות האבחון לא תרמו במיוחד להעלאת הציון. הם נואשים ולא יודעים מה עובר עליו. כאשר הם הביאו לי מספר מבחנים שלו בהיסטוריה, ספרות ועברית,  ידעתי בדיוק מה קורה: כתב היד היה קטן מאוד וברוב התשובות היו מחיקות רבות של משפטים שלמים. הדבר חזר על עצמו כמעט בכל המבחן. והציון, למיותר להוסיף, כמובן, נכשל. הסברתי להורים שילדם בעצם "מוחק את עצמו" והוא אינו מאמין שיש ביכולתו להצליח במבחנים בכלל. האמונה הפנימית הזו של כישלון תמידי הופכת בסופו של דבר למציאות אשר חוזרת על עצמה שוב ושוב. יתרה מכך, ילדם לעולם לא חווה תחושת הצלחה ולכן, לפני שנותנים לו שיעורים פרטיים יש לדאוג לאמן אותו להאמין בעצמו וביכולותיו לצד הקניית אסטרטגיות למידה שישפרו לו את תהליכי הזכירה במוח.

דוגמאות למאפיינים גרפולוגים המופיעים בציורים

1. תנועה – חלק מולד, דחפים, מוטיבציה של הילד, אפשר ללמוד על דרך פעולתו, מידת האנרגיה שמפעילה אותו, ערנותו לסביבה ואופני התגובה של הילד למצבים שונים. האם הוא נמרץ? האם הוא אקטיבי? פסיבי? האם הוא מאלתר ?

2. ארגון – כיצד הילד יכול להתארגן על דף שלם. מראה על יכולת ההתארגנות שלו בחיי היומיום.

ניתן לראות בארגון על הדף למשל אם הציור קטן ולא תופס את כל המרחב נראה מופנמות וסגירות, לעומת ציור שמתפרס על כל הדף מעיד על שתלטנות וביטחון עצמי גבוהה.

3. הציור בעל משמעות – מסמל את יכולת ההבעה של הילד, יכולת התקשורת שלו, האם חשוב לו שיבינו מה הוא רוצה להביע. (כמו תמונה הצורה בכתב)

4. לחץ הקו – הלחץ שמצייר עם הצבע/ טוש מייצג את המזג של המצייר: לחץ חזק מייצג על רגש, עוצמה, טונוס של הגוף, מצוקה, כעס, אימפולסיביות מצד שני גם כוחו לבצע, אנרגיה וחיוניות.

לחץ חלש מעיד על מופנמות, עדינות וזהירות.

5. עובי הקו – עובי קו עבה מעיד על ילד יותר חושי, מתלכלך, מתנסה – יצייר עם צבעי פנדה וגועש. לעומת ילד עם עובי קו דק המעיד על עדינות, אסטטיות, בקרה, הססנות ייקח בד"כ טושים ועפרונות.

6. מרווחים – כאשר הגיליון הלבן מייצג את המרחב והמציאות והציור מבטא את הדרך בה הילד ממקם עצמו במרחב: האם הוא תופס את כל המרחב לעצמו ולא נותן מקום לאחרים? האם הוא צריך מרחב מחיה לעצמו?

שאלות מנחות:

האם ישנן צורות גיאומטריות בולטות?

איזה צבעים שולטים? אם ישנם כאלה.

האם יש תופעות מיוחדות בציור ?