דלג לתוכן
דיקלה - מורה להוראה מתקנת

הוראה מתקנת במתמטיקה

smart-mathematics-student

מתמטיקה, בשביל מה צריך את זה??

רבים מאיתנו שואלים את עצמנו, בשביל מה אני צריך ללמוד מתמטיקה?

מה אני אעשה עם זה בחיים? ראית מישהו משתמש בפרבולה במכולת??

ובכן, שאלה זו מעסיקה רבים ובמיוחד את ילדינו היקרים הפוקדים בכל יום את ספסלי בית הספר.

אם נתבונן, נראה כי המתמטיקה שייכת בכל תחום בחיינו, החל מחישוב פשוט של עלות מצרכים במכולת, דרך הנחות בחנות בגדים וכלה בתחשיבי חשבונות הבנק (עד כמה שידו של האדם הפרטי משגת).

אנו רואים כי המתמטיקה בעצם מסבירה בצורה מספרית את כל רצף האירועים הפוקדים אותנו ומצמצמת הכל אל תוך נוסחה כזו או אחרת. בעצם, המתמטיקה היא ההגיון שמאחורי כל פעולה או רצף פעולות ובעצם היא החוקיות המקיימת את העולם.

כל אדם יודע שכדי להתנהל בצורה טובה בכל מערכת מסודרת יש לדעת את חוקי המשחק, להפנימם ולפעול על פיהם.

דהיינו, אין מצב שבו אדם ינסה להפעיל מכשירים בניגוד להוראות היצרן או למשל, אדם לא יתנהג בחברה מסוימת ככל העולה על רוחו אלא עליו ללמוד את חוקי המקום ולפעול על פיהם. כך הדבר גם בלימודי מתמטיקה: אנחנו בעצם מחדדים ומכוונים את שכלנו לפעול לפי החוקים הקיימים בעולם וכן לחשוב בצורה ריאלית בהתאם לזמן ולמקום.

 

אני מקווה שעד כה השתכנעתם ללמוד מתמטיקה!!!

עכשיו אפשר גם לספר שישנן דרכים שונות ורבות ללמד את המקצוע הזה וכולן בסופו של דבר מפגישים את הלומד עם חשיבה הקיימת בכולנו רק בזווית שונה. אם נפנים זאת, נוכל להשתחרר מהפחד השוכן בלבינו כי מקצוע זה קשה, או לא מובן.

למשל: שאלות מורכבות במתמטיקה המוצגות בצורה של משחק או כחידה משעשעת, נפתרות בקלות רבה יותר מאשר היו מוצגות כנוסחה משעממת. וכן, שאלות בטריגונומטריה ניתנות לפיתרון ע”י ציור פשוט וכמה מילות מפתח.

כאן אנו כבר מדברים על "אוריינות מתמטית".

"אוריינות מתמטית היא יכולתו של הפרט לזהות ולהבין את התפקיד של המתמטיקה בעולם, לבצע שיקולים מבוססים היטב, להשתמש ולעסוק במתמטיקה בדרכים ובאופנים המתאימים לחיי הפרט של אזרח מודע, אחראי, מועיל, ובעל יכולת התבוננות ותגובה על הנעשה סביבו."
(De Lange et al., PISA, 2006)

וכאן אנו מגיעים לשאלת השאלות :

אם הדבר כה פשוט אז למה כך כך קשה לנו במקצוע זה????????

ובכן, התשובה לשאלה זו טמונה במושג ” אוריינות מתמטית”.

כפי שראינו לעיל, האוריינות בהגדרתה היא אותה יכולת של התלמיד להבין, לפשט ולתרגם את המציאות היומיומית לביטוי מתמטי, וכאן חשובה מאוד דרך ההוראה של המורה, שכן, שלא כמו מקצועות רבי מלל כאלו ואחרים אשר אדם יכול ע”י קריאה בלבד להקיף חומר רב, כמובן עם הכישורים הנדרשים לכך, במתמטיקה נדרשות תכונות אלו ונוספות שלא תמיד נמצאות בסל התכונות של התלמיד.

וכאן, על המורה להוראה מתקנת למקצוע המתמטיקה לתת לתלמיד את הכלים הנדרשים להבנתו והצלחתו.

רוצים לדעת מהם הכלים הללו?

מוזמנים לפנות אליי.

שלכם, דיקלה

כתוב תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם באתר.

ניתן להשתמש בתגיות HTML ובתכונות אלה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>