דלג לתוכןlang_code= helocale= he_ILtextdomain= diklatext= מאמרים
דיקלה - מורה להוראה מתקנת

הוראה מתקנת

דיקלה מלמדת תלמידה כלים ללמידה

מהי הוראה מתקנת ?

הוראה מתקנת הינה לימוד המותאם לילד: על-פי צרכיו המיוחדים, על-פי קשייו, על פי יכולתו.

הוראה מתקנת היא גישת שמסייעת לילד מתקשה להשתלב בתכנית הלימודים הכללית, עם בני-גילו. מדובר בהוראה ייחודית למקצועות השפה, רבי המלל: היסטוריה, תנ"ך, ספרות, לשון והבעה, גיאוגרפיה ועוד.

הקושי של הילדים להתרכז גם במה שאינו נראה להם מעניין או נשמע להם מפתה במיוחד, גורם להם לאבד עניין ולמצוא תחליף, כך שהם מסוגלים לעורר התנגדות גדולה בקרב מי שעומד מולם בשל עובדה זו. ואז אתם תשמעו אמירות כגון אלו: "התלמיד נבון אך אינו מממש את הפוטנציאל שלו", "התלמיד מפריע בשיעור", "התלמיד אינו מרוכז"….

הוראה מתקנת היא גישה שנוצרה בעיקר עקב סיבות אלו, שבהן הילדים כבר איבדו עניין במערכת החינוך המסורתית הקלאסית, ואין בה די כדי להשביע את רצונם.

כיצד פועלת המורה להוראה מתקנת ?

המורה לומדת כלים שונים של לימוד חוויתי, באמצעות משחקים וכלים יצירתיים. המורה בדרך זו, לומדת שיטות שונות של לימוד בקבוצות קטנות או באופן פרטני, ויש בידה את האפשרות לדבר אל הילד בשפה המתאימה לו ובכך לרכוש את אמונו ואת השתתפותו בתהליך הלימוד.

אחרי לימוד יסודות הקריאה והכתיבה לומדים כיצד להתמודד עם הקשיים בעזרת אימוץ "אסטרטגיות למידה" מגוונות. גם כאן, חשוב להתאים לכל תלמיד גישה ואסטרטגיית למידה מתאימה.

בדרך הוראה זו יש למורה שהוכשרה להוראה מתקנת כלים רבים, שבאמצעותן היא יכולה לשחק ולשכלל את היכולות של הילד, ולהעצים את מה שטוב בו, מוכר לו, ומאתגר אותו כדי להעלות אותו לרף הצלחה, ובכך להעצים את הדימוי העצמי שלו.