דלג לתוכן
דיקלה - מורה להוראה מתקנת

דנה (שם בדוי) לא יודעת לקרוא!! (כיתה ב – סיפור אמיתי!)

small-student

דנה (שם בדוי) תלמידה בכיתה ב' הגיעה אליי לשיעור פרטי של הוראה מתקנת במהלך חודש פברואר מכיוון שלטענת המורים וההורים היא מתקשה בהבנת הנקרא. כמובן שהשאלה הראשונה של הוריה הייתה: "כמה שיעורים היא תצטרך כדי להבין את הנקרא?"

הסברתי להם שעדיין אינני מכירה את התלמידה ואעדכן אותם לאחר כשיעור או שניים.

התחלתי את השיעור עם דנה, קסם של ילדה, נבוכה קצת אך שיתפה פעולה בצורה טובה מאוד, רק שלתדהמתי הסתבר לי שלא רק שהיא לא מבינה את הנקרא, היא בכלל לא קוראת בצורה שוטפת ואף גרוע מכך: היא מתקשה לזהות את האותיות עצמן!!!

עצרתי את השיעור ואמרתי לדנה: "בואי נשחק במשחק האותיות". דנה חייכה ואני הבאתי בריסטול גדול וכתבנו את האותיות בטושים זוהרים וגם חיברנו כמה מילים לכל אות. דנה נהנתה מאוד והרגישה נוח. בסוף השיעור נתתי לדנה משימה: לכתוב משפט ל-5 מהאותיות שהיא בוחרת ולהביא לשיעור הבא.

עכשיו אני אסביר את המשמעות של קריאה שוטפת ומדויקת טרם רכישת התהליך של הבנת הנקרא כי מה לעשות, אין קיצורי דרך לשום מקום שאנחנו באמת רוצים להגיע אליו!!!

כאשר אני מעריכה את רמת הקריאה של התלמידים בכיתות הנמוכות בעיקר, אני מתייחסת לשני דברים:

  • הדיוק – הכוונה לשליטת הקורא בצופן האלפביתי (בצלילים, בתנועות ובצרופים השונים).
  • השטף – מתייחס למידת המהירות של קריאת הטקסט. כלומר, באיזו מידה הקריאה זורמת ורציפה וללא הפסקות.

בנוסף, כדי להתקדם הלאה לעבר משימת ההבנה, יש לשים לב למרכיב חשוב עוד יותר:

הטעמה – התייחסות לסימני הפיסוק וכן קצב הקריאה (שאינו מונוטוני, מתייחס ליחידות משמעות וכדומה.

מכאן ניתן לראות כי, רכישת השליטה במיומנות זיהוי מילים הינו תהליך מתפתח ועלינו לזהות את מקומו של התלמיד בתהליך, מהנקודה בה הוא נמצא ומשם לקדמו לקריאה בשטף ורק אחר כך ללמדו הבנת הנקרא.

ההורים של דנה הגיעו לקחת אותה בסוף השיעור. הם ראו את הקלסר המסודר שהכנתי עבורה ובו משחק המילים. הם נראו מאוכזבים למדי. הבהרתי להם שמוטב להם לחזק את בתם בקריאה וזיהוי האותיות מאשר להאיץ בה לרכוש תהליך שהיא אינה בשלה לרכוש אותו כעת. המלצתי להם לקרוא איתה ספר מדי ערב ולא "לתת לה לקרוא לבד…" כפי שהם טענו, כי מסתבר שהיא עדיין אינה יודעת לקרוא.

דנה הגיעה אליי למס' שיעורים רצופים עד סוף שנת הלימודים והתקדמותה הייתה ניכרת.

את מבחן המיצ"ב שנערך לה בחודש מאי, היא כבר עברה בהצלחה והכי חשוב: היא למדה לקרוא בצורה שוטפת ומדויקת וכבר עברה לשלב של הבנת הנקרא. כמו כן, המורה ציינה בתעודה של דנה שהיא הרבתה להשתתף בשיעורים וקראה בצורה טובה.

זכיתי ללמד!!! מוזמנים לפנות אליי בכל שאלה!!

שלכם, דיקלה, מורה להוראה מתקנת.

כתוב תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם באתר.

ניתן להשתמש בתגיות HTML ובתכונות אלה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>