דלג לתוכן
דיקלה - מורה להוראה מתקנת

חתימת האדם – חותמת הנשמה

משמעות החתימה מבחינה גרפולוגית

חתימת האדם היא ראי הנפש שלו והיא הדרך שבה הוא בוחר להציג את עצמו בפני העולם. היא משתנה עם תנודות החיים, עם תהפוכות הזמן, עם אתגרי החיים ובעיקר עם הרגש שדוחף את השכל תמיד כשלא צריך. בעצם, אף אחד לא לימד אותנו כיצד לחתום, איך לחתום ומה החתימה צריכה לכלול: האם שם פרטי בלבד? האם להוסיף שם משפחה? האם לקשקש עוד סימן?

החתימה שלנו ברובה, אינה מעוגנת בחוקים או כללים מובנים כמו הגרפולוגיה "הטהורה" כי היא בעתם שרבוט שהוא שילוב של ציור וכתיבה ומייצג בעיקר את התת- מודע של האדם בתקופת חיים כלשהי. על כן, כאמור, היא משתנה ככל שעוברות השנים. יש לציין כי השינויים לא יהיו גדולים מאוד, אך עדיין יעידו על מצב אחר שלו כיוון שיציגו פן אחר באישיותו של האדם.

החתימה היא אישית של החותם ומייצגת אותו בלבד וקשה מאוד להעתיק אותה, כי בכתב יד אין שלמות וכאשר מישהו אחר חותם בשם אדם מסוים, גרפולוג מומחה יכול להבחין בשינוי. למה? כי החתימה היא כרטיס הביקור של אדם מסוים והיא משקפת ברובה את ההערכה העצמית שלו וכל אדם מעריך את עצמו אחרת.

לא זו לבד, אדם ש"מתעסק" עם החתימה שלו מבקש להציג את ייחודיותו בכל דרך. כנ"ל אנשים שמאמצים לעצמם חתימה שלא ממש מתאימה להם (כמו למשל, אנשים ביישנים וצנועים) בעצם מבקשים להציג אישיות אחרת, אולי אפילו שאיפה כמוסה שלהם עמוק בנשמה, הם מבקשים להשאיר רושם אחר ממה שהם. איך נדע זאת? ע"פ כתב ידם. לעומתם, אדם שכותב את שמו בפשטות ובדיוק כמו שהוא כותב טקסט בכתב ידו הוא אדם פשוט, גלוי לב ולרוב, צנוע.

באופן כללי, החתימה כוללת 3 אלמנטים:

 1. שם פרטי של האדם.
 2. שם המשפחה של האדם.
 3. תוספת כלשהי (קו, נקודה, עיגול ועוד).

כאשר האדם חותם את שמו בלבד, יכול להעיד על כך שהאדם מבקש שיסתכלו עליו בלבד, לא רוצה "לספר" על משפחתו ו/או הסביבה ממנה הגיע, מכל סיבה שהיא. ואילו אדם שחותם רק את שם משפחתו יכול להעיד על אדם ששם את משפחתו וצרכיה לפניו והם הכי חשובים לו בחיים, אפילו יותר מעצמו.

אנשים שמציגים את ראשי התיבות של שמם בחתימה שלהם, לא נוהגים לחלוק ולשתף מידע בנוגע לחייהם, מאחר שחשוב להם מאוד לשמור על הפרטיות שלהם.

כמו כן, אנשים שחותמים חתימה גדולה מאוד, ביחס לטקסט כמובן, הם אנשים שמאוד חשוב להם שיראו אותם, הם משוחררים יותר ויש לה נטייה לתפוס מקום גדול ו"לכבוש" אותו. אך, לעיתים, החתימה הזו דווקא באה ממקום של פיצוי על רגשי נחיתות. את זה נוכל לדעת בהקשר לנכתב בטקסט.

לעומתם, חתימה קטנה מאוד יכולה להעיד על אדם זהיר החושש להיכנס למרחבי החיים.

אדם שחותם קרוב לטקסט מחובר מאוד למילים שכתב, ואילו אדם שחותם רחוק מהטקסט יכול להעיד על ריחוק כלשהו, חוסר מעורבות והצגה של עניין טכני בלבד.

signature

ככלל אציין כי, החתימה היא הקצב של האדם בחיים והתנועה שלו, היא יוצאת מתוכו בכל מקום אפשרי, הן מבחינה רשמית והן מבחינה חברית. היא מייצגת אותו ואת אישיותו המשתנה והמתפלפלת עם החיים: היא יכולה להצטמק כשהוא חש שנכשל או דווקא לגדול כשהרגיש שהצליח לכבוש עוד יעד. על כן חשוב לפענח אותה כדי להבין מול מי אנחנו עומדים כעת.

רוצים לדעת מה אומרת עליכם החתימה שלכם?

מוזמנים לפנות אליי

דיקלה גולסה – חליווה

מפענחת ציורים וגרפולוגית

diklagolasa@gmail.com

2 תגובות על “חתימת האדם – חותמת הנשמה”

 1. דינה אליהו הגיב:

  זו גרפולוגיה עם דגש על החתימה של השם המלא או חלקו. גם הם תלויים במספר תנאים

  1. דיקלה גולסה הגיב:

   היי
   תודה רבה על תגובתך,
   זו רק הצצה לעולם הגרפולוגיה של החתימות של האדם.
   בהחלט שיש המון תנאים שיש לקחת בחשבון בעת האבחון, אך אני התייחסתי למאפיינים כלליים ראשוניים בלבד שמהם אפשר ללמוד מעט על אישיות האדם.
   בברכה
   דיקלה

כתוב תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם באתר.

ניתן להשתמש בתגיות HTML ובתכונות אלה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>