דלג לתוכן
דיקלה - מורה להוראה מתקנת

כיצד נזהה לקויות למידה בציורים ובמחברות של ילדיכם?

lerningdrawing

לקויות למידה בפענוח ציורים וגרפולוגיה

מבוא:

מה קורה לילדים שלא אוהבים לצייר? שמסרבים לכתוב? שלא רוצים לקרוא? שמקשקשים על הדף באגרסיביות או שלא מצליחים להתארגן בכיתה?

מי שיסתכל מהצד יגיד שהם "מסתגרים" או "לא מקשיבים". הקרובים אליהם ביותר אפילו קצת יכעסו שצריך להגיד להם כל דבר מאה פעמים.

אבל לא הקרובים ולא הרחוקים יכולים אפילו לדמיין את מה שקורה להם בפנים, זה סיפור אחר לגמרי. הילדים האלו מתמודדים עם קשיים, תסכולים, פערים איומים, לעג מצד הסביבה ואצבע מאשימה שמכוונת אליהם מבלי שיבינו בכלל מה קורה איתם ובמה בדיוק הם מואשמים.

וזה גורם להם להשתבלל עוד יותר בתוך עצמם, אבל לא פחות הם לפגיעה בביטחון העצמי שלהם, לחוסר אמונה במורה ובלימודים בכיתה ובעיקר לאובדן האמון ביכולותיהם האישיות להגיע למטרות פשוטות.

כבר כילדים, הם מרגישים ב"שוני": הם מתקשים לצייר דמות אדם על כל חלקיה, מתקשים לכתוב את האותיות נכון גם בפעם המי יודע כמה, הם מוותרים בקלות ולרוב מקנאים באחר שהוא כן מצליח. וכל זה כשאין להם מושג למה זה בכלל קורה. כילדים אין להם את הכלים להבין באמת מה קורה סביבם, אבל הם מרגישים זאת היטב בכל רגע נתון.

לרוב יש סביבם את ההורים ואנשי החינוך שמודעים לקשייהם ומציעים תמיכה מתאימה. אך יש את כל השאר, אותם אלו שאינם מודעים… מעגל "הילד הלא מוצלח" של לקויי הלמידה ממשיך להדהד בקול חזק ובכל מקום. הוא מגיע לשיא בכניסה לבית הספר.
בזמן ש”כולם” מתקדמים במשימות הלימודיות, הם עוד מתעכבים, מהססים, מנסים ומשתדלים להדביק את הקצב באופן נואש למדי.

הם מאחרים בהגשת המטלות, הם נשארים בהפסקה להעתיק מהלוח, הם לא מבינים את דברי המורה, הם שוכחים את הציוד הלימודי בבית ומבטי האכזבה מהם רק מתגברים מיום ליום.
לא זאת בלבד, אלא גם שבגלל מעמדם הנמוך מבחינה לימודית, הם גם חווים דחייה חברתית מצד חבריהם לכיתה, מה שמכפיל את תחושות התסכול,, העלבון והכישלון שכבר מונח להם כמו שלט על הפנים.

אגב, הילדים האלה מתבגרים והקשיים, ברובם, נשארים כמו גם הריסוק של הדימוי העצמי ותחושת חוסר האונים או ההתחמקות מביצוע מטלות מורכבות יותר בחיים. הם אפילו לא מרשים לעצמם לטפח שאיפות כי הם לא סומכים על היכולות שלהם והתרגלו לכוון נמוך כל כך בלי האפשרות לממש, באמת, את הפוטנציאל שלהם.

מהם "לקויות למידה"?

 

"אדם מאובחן כלקוי למידה כאשר הישגיו במבחנים סטנדרטיים בקריאה, בחשבון או בהבעה בכתב, המועברים באופן אינדיבידואלי, נמוכים במידה משמעותית מהמצופה על פי גילו, רמת השכלתו ורמת המשכל שלו, ובעיות הלמידה גורמות להפרעות משמעותיות בהישגיו האקדמיים או בפעילויות יום-יומיות אחרות הדורשות מיומנויות קריאה, חשבון או כתיבה." (DSM-IV – מדריך דיאגנוסטי בתחום הפסיכיאטריה).

 

הגדרה נוספת למושג "לקות למידה": לקות למידה היא מונח המתייחס לקבוצה הטרוגנית של ליקויים המתבטאים בקשיים משמעותיים ברכישה ושימוש של מיומנויות הקשבה, דיבור, קריאה, כתיבה, חשיבה ומתמטיקה. ליקויים אלה הם פנימיים ליחיד וניתן להניח שהם קשורים לתפקוד כושל של מערכת העצבים המרכזית" ( מתוך: NJCLD – National Joint Committee on Learning Disabilities, 1994).

 

איך לקויות הלמידה באות לידי ביטוי בתהליך הלמידה של הילד?

 

  1. בתחום הקריאה: בכיתה א' (לעיתים אף בגן חובה) ילדים נדרשים לרכוש ולבסס את מיומנויות הקריאה. כלומר, פענוח ודיוק. הילד לומד את הקשר בין סימני הכתב (צורת האות – מבחינה גרפית) לבין הצלילים שלהם (פונמות). הילד גם מבין שאות אחת יכולה לייצר מס' צלילים: בו, בה, בי. השלב הבא הוא היכולת לחבר את הפונמות זו לזו על מנת ליצור מילה (א+בא=אבא). בהמשך התהליך הילד לומד לזהות במהירות תבניות שלמות של מילים ויוצר משפט תקין, הגיוני ובעל משמעות. כך הילד הופך את הקריאה מעניין אוטומטי לעניין רציף ושוטף, בדיוק ובאינטונציה המתאימה, מה שמאפשר לו להבין את מה שקרא.

בשונה מכך, לילדים הסובלים מדיסלקציה קשה יותר לרכוש את המיומנויות הללו באופן אוטומטי וזה עשוי להתפרש בכך שהילד לא מסוגל לזהות את צלילי האותיות ולהבין שלכל אות יש צליל שונה, או בכך שהוא מתקשה לחבר את הפונמות זו לזו על מנת ליצור מילה (כ+ דו +ר=כדור). בנוסף, הילד מנסה לקרוא טקסט אך האותיות "מתהפכות" לו או שהוא לא מזהה אותן בכלל ולכן לא מצליח לחבר אותן למילה בעלת משמעות. בשל כך, קצב הקריאה שלהם איטי מאוד עד שלרוב הם שוכחים מה הם בכלל קראו ועל כן תהליכי הבנת הנקרא ומענה על שאלות הקשורות לטקסט מתגלים כבלתי אפשריים לביצוע.

זאת ועוד, דיסלקציה קשורה, בהכרח, בתפקוד לקוי במוח והוא תורשתי ולא נקנה, על כן אין לו טיפול אלא רק שימוש מתאים בשיטות לימודיות מסוימות. על מנת לאבחן זאת עלינו להקשיב לילד כשהוא קורא, לשים לב לדרך שבה הוא מפענח מילים חדשות, למהירות הקריאה שלו ולדיוק הקריאה. דרגת אבחון גבוהה יותר עוסקת בזיהוי גורמים סיבתיים: גורמים חינוכיים, נפשיים, סביבתיים והתפתחותיים שגרמו לקשיים של הילד.

 

  1. בתחום הכתיבה: הכתיבה היא תהליך מורכב יותר הדורש הבנה של משמעות המילים, פיתוח יכולת חשיבה עיונית והבעת רגשות ודעות. הכתיבה משתכללת ככל שמתנסים בה והיא תהליך שנלמד לאורך כל החיים. ילדים יודעים להבחין בין ציור לכתיבה בכך שהציור הוא חופשי ובכל גודל וצורה ואילו הכתיבה מאורגנת בשורה והסימנים בה דומים לאותיות שמפיקות צלילים שונים. בהמשך הלימוד הם מבינים שיש לכתוב כל מילה באופן נפרד ותקין (מפטאך= מפתח). לתהליך זה נדרשים גם יכולת תפיסה וזיכרון חזותיים (הילד נדרש "לתפוס" את צורת האותיות והמילים ולזכור אותן).

ילדים הסובלים מדיסגרפיה שהיא לקות כתיבה מתקשים בתפיסה החזותית של האותיות והמילים, ההבחנה במבנה המילים חסרה להם, כמו גם מרווחים בין מילים, ריבוי שגיאות כתיב וכד'. בנוסף, הם מתקשים במוטוריקה עדינה ,מה שגורם לכתיבה מסורבלת ובלתי תקינה (אחיזת עיפרון לא נכונה, עיצוב אותיות לא נכון ועייפות מהירה מתהליך הכתיבה). השלב הבא הוא העיבוד השפתי שגם בו מתגלים קשיים כי הילד לא מבין מה שהוא כתב ומה בכלל מצופה ממנו לכתוב. בגיל בוגר יותר זה בא לידי ביטוי בשימוש לקוי בכללי התחביר, אי הוספת סימני פיסוק, ארגון לקוי של פסקאות, כתיבת תשובות קצרות בגלל חוסר היכולת לפתח לפסקה רחבה יותר וניסוח ידע חדש.

מכאן נראה כי ילדים אלה המתקשים בדיסגרפיה יתקשו בכתיבת האותיות, בהבעה בכתיבה ויסבלו משגיאות כתיב רבות. הדיסגרפיה מקשה בלימודים ועלולה להשפיע גם על התחום החברתי והרגשי של הילד.

 

כיצד ניתן לזהות לקויות למידה בפענוח ציורים וגרפולוגיה?

פענוח ציורים הוא המקום שמסוגל לראות את הביטוי הנפשי הפנימי של הילד במרחב הדף שלו, וגרפולוגיה היא תורת הכתב שמאפשרת לזהות דרך כתב היד את האופי, התנהגות וקשיים של הכותב. תחומים אלה מאפשרים לראות סימנים בציור ובכתב, בעיקר, המעידים על לקויות למידה שכדאי לשים אליהם לב במיוחד אצל ילדים בגילאי בית ספר יסודי וזאת על מנת שניתן יהיה לאבחן ולטפל בהקדם בכדי שנוכל לעזור לילד להתמודד עם הלקות.

אצל ילדים עם לקויות למידה נראה כתב יד לא ברור עד לא קריא, אותיות שלא כתובות נכון, כתיבה עולה ויורדת מהשורה במחברת, קווים לא יציבים של האותיות וגם של צורות בסיסיות (ריבוע, עיגול ומלבן), כתיבת אותיות הפוכות, הדף לא מאורגן בכלל (נראה, למשל, בציור את קו האדמה באמצע הדף ומתחתיו פרחים או בית מצויר למעלה). כמו כן, נראה אי סדר בכתיבה, רווחים לא קבועים בין האותיות, בין מילים ובין שורות, מחיקות רבות וחזרות על אותיות. לעיתים נראה משפט שבו האות האחרונה של המילה נמצאת במילה הבאה אחריה.

זאת ועוד, כשיש לילד קושי מוטורי זה יבוא לידי ביטוי בהתארגנות לא נכונה על הדף – קושי לכתוב מסודר, אותיות שעולות אחת על השנייה, רווחים לא אחידים בין האותיות והמילים. ואילו קשיים במוטוריקה העדינה ייראו בלחץ חלש בכתיבה או דווקא לחץ חזק בציורים או בהחזקת כלי הכתיבה. בנוסף, נראה כתב איטי מאוד וכתיבת האותיות בדרך של ציור מה שגורם לאיטיות של קצב הכתיבה ולהיווצרותם של קשיים לימודיים, בהכרח, בעקבות חוסר יכולתו של הילד לעמוד בקצב של המורה בכיתה. כאשר קיים קושי בתהליך שליפת המילים מהזיכרון לכתיבה נראה כתב שנכתב באיטיות – החשיבה שמעכבת את הכתיבה גורמת לאיטיות ולקושי בהבעה כי הילד עסוק בכתיבה ולא במשפט שרצה לכתוב.

בתחום של פענוח ציורים, השלבים ההתפתחותיים של ההבעה האומנותית אצל הילדים היא הבסיס להבנת הציור. דהיינו, אנו יודעים מה "נכון וצפוי" שהילד יצייר בכל גיל וכאשר זה לא קורה, אנו עוצרים לבדוק מדוע. באופן עקרוני ילדים עם עיכוב התפתחותי כלשהו ו/או לקויות למידה יראו, בהכרח, סימני עיכוב בהתפתחות ההבעה האומנותית שלהם. כך, למשל, ילד בן 7 ימשיך לשרבט על הדף (מה שמכונה "קשקוש" בפי הסביבה) ואף ייהנה מכך (מה שאופייני לגיל צעיר הרבה יותר). ביטויים נוספים בציור יכולים להיות בהכללה או השמטה של פרטים, חוסר יכולת לשלב קווים וצורות, חוסר יכולת לשלב בין אובייקטים שונים על הדף ועוד.

 

כיצד ההורים יכולים לעזור לילד במקרים של לקויות למידה (בשילוב פענוח ציורים וגרפולוגיה)?

הורים לילדים לקויי למידה הם הורים מאותגרים מאוד שלא תמיד מבינים עד הסוף את מורכבות העניין ויש הורים שאף נוטים לחשוב שהילד שלהם "עצלן" או כזה "שלא משקיע בלימודים" מאחר והוא כל כך חכם והוא לא בדיוק מממש את הפוטנציאל שלו עד הסוף.

אולם, כפי שעולה ממאמר זה, מדובר בלקות נוירולוגית מולדת ובמרבית המקרים הילד "לא עושה בכוונה" אלא באמת מתקשה לרכוש את אבני השפה. לכן, הורים אלה נדרשים, יותר מכל ההורים האחרים, לסייע לילדם בכל שלב ושלב בתהליך הלמידה: לאבחן את הילד ולהבין בדיוק מהי הלקות או מה הקושי העולה ממצאי האבחון, למצוא להם מורים פרטיים המתמחים ב"הוראה מתקנת", לשלוח אותם לחוגים מעניינים כדי להעלות להם את הדימוי העצמי ולסלק מתוכם את תחושות הכישלון שגם ככה מציפות אותם.

בנוסף, על ההורים מוטלת חובת האחריות לעזור להם למצוא בעצמם את נקודות החוזק שלהם ולעזור להם להתארגן בביצוע המטלות הקטנות בחיי היומיום (על יד הכנת לוח שבועי מסודר ובו מצויים כלל החוגים והפעילויות של הילד לפי שעות). דרך נוספת היא לפנות למחנכת הכיתה ולבדוק את אפשרויות הסיוע בבית הספר וכן קבלת הקלות או התאמות הנדרשות לילד לצורך הצלחתו בכיתה.

וכמובן פתרונות טכניים כגון: שימוש במשחקים לפיתוח המוטוריקה העדינה של הילד, תרגילים לפיתוח אחיזה נכונה של כלי הכתיבה, טכניקות לזכירת מילים באמצעות כרטיסיות כדי להימנע משגיאות כתיב ושיעורים מתוגברים של מורה להוראה מתקנת או טיפול באומנות.

רוצים ללמוד פענוח ציורים, בזום, בכל העולם ובלוס אנג'לס?

רוצה לרכוש עוד ידע ולהתקדם עוד צעד בחייך?

רוצה להגשים את השאיפות שלך?

פיתחתי קורס מיוחד וייחודי מסוגו, המיועד לכלל הישראלים בכל העולם, המשלב לימודי פענוח ציורים והעצמה באמצעות קלפי מודעות.

אני מזמינה אותך למסע מרתק של 10 מפגשים שבהם נצייר, נחוש באצבעותינו ובעיקר נבין את הדברים הטמונים עמוק בנשמת האדם. דברים אשר מועברים דרך החלק במוח שאחראי על תת המודע אשר שולח אל היד הרושמת אותות וסימנים למה שמתחולל בנפשנו פנימה.

מפתחת הקורס

קורס "פענוח ציורי ילדים בשילוב קלפי מודעות – שלב 1" נכתב ע"י דיקלה גולסה, בוגרת תואר שני בחינוך, מורה להוראה מתקנת, מומחית בלקויות למידה והפרעות קשב וריכוז, מפענחת ציורים וגרפולוגית. בעלת ניסיון של 20 שנה בתחום של הדרכה, ייעוץ פרטני, הנחיית קבוצות, הוראת קורסים, כתיבת מאמרים מקצועיים, כתיבת חוות דעת מקצועיות ופיתוח שיטות לימוד וייעוץ בשילוב קלפי מודעות.

הקורס מתחיל ב27 באוגוסט, יום שני בשעה 10:30 בבוקר שעון לוס אנג'לס (1:30 בצהריים שעון מיאמי/ניו-יורק/קנדה, ו-20:30 בערב שעון ישראל).

בברכה.

דיקלה גולסה M.A.   בחינוך

diklagolasa@gmail.com

לוס אנג'לס, קליפורניה, ארה"ב

1-323-847-0146

כתוב תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם באתר.

ניתן להשתמש בתגיות HTML ובתכונות אלה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>