דלג לתוכן
דיקלה - מורה להוראה מתקנת

פענוח ציורי ילדים בשואה גטו טרזין: חלון הראווה של התעמולה הנאצית 1943-1944

childdrawing

גטו טרזיינשטאט, כפי שנקרא בפי הגרמנים, הוקם בעיר טרזין שבצפון מערב צ'כיה, במקום בו הייתה עיר מבצר, שהוקמה בידי הקיסר יוזף ה-2, בסוף המאה ה-18, וקרא למקום על שם אימו, מריה טרזה. כוונת הנאצים הייתה להקים מחנה ריכוז-גטו, וממנו לשלוח את היהודים להשמדה, כלומר מחנה מעבר, ובשלב מאוחר יותר ניצלו את המקום לראווה, כהסוואה ותרמית בפני העולם.

לגטו זה הביאו את רוב יהודי צ'כיה וכן יהודים מגרמניה ומארצות במערב-אירופה, קשישים, ידועי-שם ובעלי זכויות מיוחדות. הגטו הוקם בנובמבר 1941 ונוהל ע"י היהודים. מדי יום יצאו לעבודתם 21 אלף איש. הילדים היו נשארים בגטו ולומדים בחדרים.

פענוח ציורי ילדים

ציורי ילדים הם שפה בפני עצמה, ובשפה זו השאיפה היא להקשיב לאמירת הילד בציוריו ולהבין את תוכנה. בעבודת הפענוח יש להתחקות אחר החוויה המרכזית המגולמת בציור. כל פרט נבחן הן בפני עצמו והן בהתאמה לחלקים האחרים עד להשלמת התמונה הכללית (שתיל, 2017).

אין ספק כי הציורים מצביעים על תופעות כלליות יותר בחיי האדם. הציורים הם טבעיים ונובעים מתוך הפנימיות של האדם (Goodnow, 1977 ). ביסוס לכך התגלה באופן בולט בממצאי המחקר של פרויד, יונג וחסידי הפסיכולוגיה הפסיכודינמית. גישה אנליטית זו לציור הסתננה לתרבות הפופולרית האמריקאית כ"כת השרבוט" שקמה בשנות העשרים והשלושים, שבה אנליסטים אספו את השרבוטים של העשירים והמפורסמים והכניסו אותם לפרשנות פסיכו-ביוגרפית .בין אם פרוידיאני ובין אם פופולרי, נמצא קשר בין ציורים לנושאים שונים ולמסגרות חברתיות-תרבותיות ספציפיות. אולם המתרגלים עדיין הניחו שהממסר בין המוח ליד עוקף את התיווך המודע של הנבדק – מנגנון שאפשר לרצונות תת-הכרתיים לבוא לידי ביטוי בצורה גראפית.

זה נותן לנו היסטוריה אחת של הופעת הרישום/הציור כפרקטיקה של מחקר כמותי בסביבות המאה העשרים. תחום פענוח הציורים הוכיח שהציור חושף את פעולות הנפש מבחינה אבולוציונית והתפתחותית לפני זו של השפה. ה"פרימיטיביות", לכאורה, של הציור עזרה לו לעמוד כראיה אובייקטיבית המטשטשת את ההקשר התרבותי הגדול יותר של חינוך לאמנות ואת ההקשר הספציפי של נושאים בודדים. תפיסתו של "חור" במוחו של הילד הייתה מושג טקסונומי, ולכן ציורים נלקחו כחפצים ארכיאולוגיים שהציגו שלבי התפתחות מנורמלים (.Barbara Wittmann, ‘Drawing Cure: Children’s Drawings as a Psychoanalytic Instrument’, Configurations, 18 (2010), 251–72).

מציורי הילדים בשואה אפשר ללמוד על התכנים המגוונים בהם עסקו, ציורי הפרפרים המביעים את הגעגוע, ציורי זיכרונות על הבית שנאלצו לעזוב, ציורים מחיי התרבות שלהם וציורי החיים שלהם בין גדרות וחומות. בגטו אף ראו אור גם כמה עיתוני ילדים ונוער.

שיעורי אומנות בגטו ומשמעותם

לשיעורי הציור היה מקום מיוחד במסגרת תוכנית הטיפול בילדים בגטו. דיקר-ברנדייס, אומנית ידועה, ניהלה את השיעורים בתנאים הקיצוניים של הגטו. השיעורים האלה היו לעמוד התווך של התוכנית החינוכית המסודרת בסתר. המטרה שלה, כלשונה, לא הייתה ללמד את הילדים להיות אמנים אלא לפתח את האינטלקט היצירתי, הרגשי והחברתי שלהם.

למרות יישום שיטה מדויקת, דיקר-ברנדייס עדיין הצליחה לכבד את האינדיבידואליות של כל ילד ואפשרה להם את החופש להביע את עצמם, לשחרר את הפנטזיות והרגשות שלהם, וכתוצאה מכך להוראתה הייתה השפעה טיפולית רבה. בסתיו 1944 היא ורוב תלמידיה גורשו מזרחה, ואיתה כמעט כולם נספו בתאי הגזים באושוויץ.

4500 ציורים מטרזין, שדיקר-ברנדייס אספה לאחר השיעורים ושמרה בשתי מזוודות, שהחביאה באחד ממעונות הילדים בגטו לפני הובלתה לאושוויץ, מהווים חלק מהאוסף במוזיאון היהודי בפראג. מאז סוף המלחמה, הציורים הוצגו בכל רחבי העולם מאז 1945, ומספר ספרים התפרסמו עליהם והם מילאו תפקיד עיקרי בסרטים רבים, כולל סרטי אנימציה.

זהו האוסף הגדול ביותר של ציורי ילדים מתקופת השואה. כל הציורים נעשו במשך תקופה קצרה של שנתיים (1943–44) במסגרת שיעורי הציור בגטו.

להלן דוגמאות של כמה ציורים כפי שהוצגו במוזיאון היהודי בפראג:

holocostdrawing

פנטזיה מתחת למים

רות גוטמנובה (1930–1944), צבעי מים על נייר, 22 x 30 ס"מ, חתום על ההפך: גוטמן רות, L 410, Heim 28, 13 Jahre.

בציור ניתן לראות את רצונה של הילדה להיכנס לעולם אחר שלא קיים במציאות, עולם בו הכל אפשרי.

 

holocostdrawing1

שביל לבית

חנה ציגלרובה (1933-1944), צבעי מים על נייר, 16,3 x 20,6 ס"מ, חתום LR: H. Zieglerová.

הבית ממוקם למעלה על גבעה, רחוק כל כך וכדי להגיע אליו יש לעבור מסע בדרך לא סלולה. כנראה זהו הבית שנשאר מאחור, סגור, כי הם בגטו כרגע. יכול להיות שזהו הגטו הסגור עם הארובה והעשן השחור הסמיך המעיד על החוויות הקשות שיש בתוכו.

holocoathouse

בית / פנים

Jiří Mahler (1935-1944), תאריך: 21. 6. 1944, צבעי מים על נייר, 14,7 x 21,2 ס"מ, חתום UL: Jirka Mahler 21. 6. 1944.

ציור של בית יכול להעיד על השייכות של האדם למקום שבו הוא נמצא. שוב עולה הסגירות, הבידוד של הבית, חוסר היכולת להיכנס ולראות מה קורה בתוכו. שוב הארובה עם העשן הסמיך לעבר צד ימין של הדף, החברה השותקת שלא עושה דבר.

 

holocostfear

MALVINA LOWOVA

כיתוב התמונה מלווינה לובובה, שנהרגה בגיל 12, ציירה משפחה המגורשת תחת שמירה מזוינת ואילו חקלאים חמושים בקילשונות מאיימים עליהם. ביטויי הפחד העולים מהציור רבים וזועקים: האנשים הקטנים המצוירים אותו הדבר ומאחור ללא פנים, הידיים המורמות למעלה כחובטות באחר, תחושת הסילוק מהטבע השייך לכולם.

מוזיאון יהודי פראג Židovského Muzeum V Praze

במוזיאון זה ממוקמת תערוכת ציורי הילדים וכן המזוודות שנשארו מאחור. כלל התערוכות במוזיאון פרוסות על פני 6 אתרים ברחבי הרובע היהודי (Josefov) הכוללים אוסף אמנות ותרבות יהודית במוזיאון עצמו, 4 בתי כנסת ביניהם בית הכנסת הישן-חדש (Staranova Synagoga), שנבנה במאה ה-13 בסגנון בארוקי ונחשב לבית הכנסת הפעיל, העתיק ביותר באירופה, חדר זיכרון ליהודים בשואה ובית קברות יהודי – העתיק ביותר בעולם.

כמו כן, במוזיאון ישנו אולם המציג את שמות כל נספי השואה היהודים בצ'כיה, שרשומים על הקירות לפי סדר אלפביתי. הקירות העמוסים שמות כל-כך עוצמתיים, שהם לא מאפשרים להתקדם הלאה כל-כך מהר.

יהי זכרם של הנספים בשואה ברוך!

דיקלה גולסה-חליווה

ביבליוגרפיה:

2014 BBC News: 'Haunting' art by Jewish children in WW2 concentration camp

Leshnoff, S. (2006). Friedl Dicker-Brendeis, Art of Holocaust Children, and the Progressive Movement in Education. Visual Arts Research, 32 (1), 92-100.

Volavková, H. (Ed.) (1993). I Never Saw another Butterfly: Children’s drawings & poems from Terezin concentration camp, 1942-1944. Schocken Books: New York

אין פרפרים פה בגטו ציורים ושירים של ילדי טרזנשטאט(1963). עורכים אבא קובנר וחנה וולקוב. הוצאת מורשת תל-אביב

שתיל, יונתן ד"ר, (2017). פענוח ציורי ילדים- מה מספר לנו הילד בציוריו? שיטת הגרפו-דרמה.

https://www.jewishmuseum.cz/en/collection-research/collections-funds/visual-arts/children-s-drawings-from-the-terezin-ghetto/

 

 

כתוב תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם באתר.

ניתן להשתמש בתגיות HTML ובתכונות אלה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>