דלג לתוכן
דיקלה - מורה להוראה מתקנת

פענוח ציורי ילדים בתקופת הקורונה

drawing
https://www.youtube.com/watch?v=e5vpDMhy_Ac

מה עובר על הילדים שלנו בתקופת הקורונה??

אנחנו, ההורים, גדלנו בעולם של לחץ, עם הורים שעבדו מסביב לשעון כדי לפרנס…. הפכנו להיות אותם הורים שנמצאים במרוץ נגד הזמן, רק שהעולם הפך למטורף הרבה יותר,  ולטרפת הצטרף חיידק שמגדיל את הקושי, מעצים את הבעיות ומשאיר את כולנו אבודים ועם אינספור סימני שאלה…

זה מפחיד, מתסכל ולצערנו עומד ללוות אותנו עוד זמן רב. זה פוגע בנו ובכולם מסביב, העבודה כבר אינה יציבה, הזוגיות מתערערת, הילדים משגעים, הדאגה להורים שפתאום כבר אינם העוגן, הפחד מהעדר פרנסה ועכשיו כשאנחנו המבוגר האחראי, הלחץ הנפשי מתגבר, הדרך הנכונה מתערפלת והכל מרגיש כאילו סוגר עלינו וקורס כמגדל קלפים ברוח.

וזה רק מעט ממה שעובר עלינו.

אז תחשבו מה עובר על הילדים שלנו???

הם סגורים בחדרים מול מסך אחד קטן, רחוקים מהחברים שלהם מכל קרבה כלשהי שהכירו עד כה, השיח הפך להיות מנוכר כי אין את המבט בעיניים מקרוב ואת הריח האנושי וההורים הפכו להיות גם המורים. וזה מערער את הביטחון שלהם ואת ההנאה מחוויות הילדות.

הם מגלים חוסר אכפתיות כלפי הסביבה שממילא מרוחקת, מפסיקים לדבר על רגשות ונותנים לפחד להשתלט על כל חלקה טובה שלהם. וזה לא נגמר בזה. אז:

אם אם אתם רוצים לגדל ילד עצמאי, בוגר, אחראי בעל תחושת שותפות ושייכות למשפחה,

או אם אתם רוצים לעמוד חזקים  מול מאבקי הכוח ביניכם לבין ילדיכם,

ואם אתם רוצים להקנות להם הרגלים בתקופה מטלטלת שכזו

ובעיקר אם נתקלתם בקשיים בהצבת גבולות במקום להעניק חום וחיבה לילדכם דווקא כי זה מה שהם הכי צריכים עכשיו!!!

איך אני יודע לזהות מה קורה לילד שלי בתקופת הקורונה?

אחת הדרכים היא לתת לו לצייר. ככה בלי שום הודעה מוקדמת לבקש מהילד לצייר ציור חופשי וציור של דמות/עץ/בית. הרעיון הוא לתת לו להתבטא מתוך הנפש פנימה בלי מילים שיכללו את כל מנגנוני ההגנה שנמצאים אצלו במיינד שמנהל אותו. אחר כך, אתם מוזמנים להגיע אליי לייעוץ פרטני ו/או לסדנאות שבהם תוכלו להבין מה עובר עליכם וללמוד מה עובר על הילדים שלכם, בלי מילים, רק דרך הפירושים הניתנים לצבעים ולסימנים שעל הדף.

למה דווקא פענוח ציורים?

הציור הוא חוויה מהנה, חושית וקוגניטיבית המאפשרת לנו את החופש לבטא את עצמינו באופן ישיר ובלתי אמצעי, ללא צורך להתבטא במילים. אנחנו משתמשים בחושים (חוש הראייה, המישוש, הריח, ואף הטעם), בתנוחת הגוף, ביכולות הריכוז והלמידה שלנו ובתנועה שלנו במרחב שלנו באותו רגע, על מנת  ליצור עולם שלם של דימויים וסמלים, ליצור יש מאין ולברוא על הדף את העולם כפי שאנחנו חווים אותו (שהוא הכי מתאים לתפיסה שלנו את המציאות המתרחשת עלינו ברגע זה). במקרים רבים חווית הציור, כאשר האדם שקוע בה לחלוטין, מביאה לכדי בהירות מחשבתית ורגשית, פורקן, תחושה של "טעינת מצברים" ואפילו שחרור.

ילדים מתחברים לציור בדרך ישירה ואינטואיטיבית המיוחדת להם, ומבטאים דרכו עולם שלם של מחשבות, רצונות, כישורים, קשיים, שאיפות כמוסות, יצרים ודפוסים התנהגותיים, מחשבתיים ורגשיים האופייניים להם.

אבחון וטיפול בשילוב פענוח ציורים – דיקלה גולסה – חליווה

שמי דיקלה גולסה,בעלת תואר שני בחינוך, מפענחת ציורים וגרפולוגית, עוסקת בכתיבת וניתוח מחקרים ובעלת ניסיון טיפולי מוכח של למעלה מ- 12 שנים. ביכולתי לעזור לכם לפרוט את הקשיים, למקד את הבעיות ובעיקר לפוגג את הערפל בחיים, כל אחד עם בעיותיו, בדרך ובזמן שלו. ביחד נגלה את סימני הקריאה, נבטל את האוטומט במרוץ החיים ונמצא את הדרך הנכונה לכם להגיע למטרה ולא רק כדי לשרוד אלא כדי לגדול ולהצליח.

התחום שבו אני עוסקת נקרא אבחון וייעוץ בשילוב פענוח ציורי ילדים מתבסס על הרגשות שהילד משליך על הדף ועל האלמנטים שהוא מצייר.
הציור החופשי מאפשר אבחון מקיף ומעמיק של התכנים הנפשיים של האדם, ובכך מאפשרלי התאמה מדויקת של סוג הטיפול/ הייעוץ לו הוא זקוק.

כלומר, המומחיות שלי היא לקרוא בין השורות, לראות דרך כתב היד וציורים ובעזרת קלפים, שישלימו את הפאזל, נראה את כל מה שקשה לכולנו להגיד במילים…. במה אני צריך עזרה?!

בברכה

דיקלה גולסה-חליווה

1-323-847-0146

diklagolasa@gmail.com

www.learningwithdikla.com

 

 

כתוב תגובה

כתובת האימייל לא תפורסם באתר.

ניתן להשתמש בתגיות HTML ובתכונות אלה: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>